piątek, 3 grudnia 2010

Gdzie i jak wybrać używany samochód? - Praktyczne porady.

Gdzie i jak wybrać używany samochód? - Praktyczne porady.

Autorem artykułu jest Kamil Udręka



Kupieni używanego samochodu to skomplikowane przedsięwzięcie, bo łatwo przysłowiowo "naciąć się" na wadliwe auto. Gdzie kupić używany samochód? Zdecydować się na komis samochodowy czy giełdę? Na które elementy samochodu zwrócić uwagę i jakie proste testy przeprowadzić by wykryć uszkodzenie auta.


Mamy do wyboru kilka możliwości. Pierwszą i bardzo popularną opcją jest giełda samochodowa. To duże zgromadzenie zarówno kupujących jak i sprzedających, ma więc zarówno plusy jak i minusy.

Zalety:

-duży wybór

-możliwość porównania samochodów

-duża konkurencja między sprzedającymi, czyli niższe ceny

-możliwość negocjacji ceny

Wady:

-tłok i harmider, brak możliwości spokojnego przeegzaminowania samochodu

-możliwość wykorzystywania przez sprzedawcę "sztucznego tłoku"

-zanim zdecydujemy się na zakup ktoś z większym refleksem(lub z mniejszym rozsądkiem) może kupić auto którym byliśmy zainteresowani

Komis samochodowy.

Decydując się na wybór samochodu w komisie samochodowym musimy pamiętać, że nie każdy jest godzien zaufania. Wybierajmy punkty przy autoryzowanych salonach, zrzeszone w zaufane sieci oraz posiadające okręgowe stacje kontroli pojazdów i warsztaty, to nie gwarantuje jednak uczciwości sprzedawcy, ale przynajmniej samochód nie będzie zupełnym trupem lub autem kradzionym.

Zalety komisu samochodowego:

-możliwość obejrzenia samochodu i jazdy próbnej

-dobry stan auta, usterki usunięte przez specjalistów

-niekiedy gwarancja na wykonane naprawy

Wady komisu używanych samochodów:

-mały wybór samochodów

-ceny powiększone o prowizję pośrednika

-niewielka możliwość negocjowania ceny

komora silnika

Niezależnie od tego na jakie źródło pozyskania samochodu się zdecydujemy, to musimy pamiętać o kilku praktycznych radach.

Nie podejmuj decyzji pochopnie, nie "napalaj się" na samochód, bo zaburzy to Twoje krytyczne spojrzenie na auto, jest to znany w psychologii efekt raz podjętej decyzji, ten błąd myślowy sprawia, że pamiętajmy tylko dobre cechy przedmiotu lub uznajemy je za bardziej znaczące niż wady.

Zaczynamy od wyglądu zewnętrznego, sprawdzamy lakier, wszystkie ubytki, wgniecenia, ślady korozji(newralgiczne miejsce to nadkola i okolice wahaczy oraz tylnej belki) i patrzymy czy samochód był lakierowany(zwracamy uwagę na zachlapania i zamalowane główki śrubek oraz uszczelki).

Sprawdź komorę silnika, jeżeli jest umyty to bardzo niedobrze, bo nie będziemy w stenie ocenić czy ma jakieś wycieki(co mogło być intencją właściciela). Najważniejsza jest uszczelka pod głowicą silnika, wymiana reszty nie jest aż tak kosztowna.

Sprawdź wygląd oleju, jego stan i kolor. Musimy przyjrzeć się dokładnie filtrowi oleju, jeśli jest stary i przerdzewiały znaczy to, że właściciel nie wymieniał go za często lub też w ogóle. Może to świadczyć o gorszym stanie silnika.

W Komorze silnika oglądamy podłużnice, czy nie są aby prostowane lub szpachlowane, można to łatwo ocenić po otworach technologiczno-montażowych.

Oceń zapach panujący wewnątrz, najbardziej niepokojący jest zapach stęchlizny ponieważ świadczy o przeciekach i zawilgotniałej tapicerce, która zwyczajnie zgniła. Zapach tytoniu nie stanowi jako takiej wady technicznej, ale bardzo trudno się go pozbyć jeśli właściciel jest namiętnym palaczem.

W bagażniku dokładnie obejrzyj wnękę na koło zapasowe, czy nie posiada skrzywień i nie była klepana lub prostowana.

Przeprowadzając oględziny podwozia zwracamy uwagę na skrzywienia i pofalowania, najdokładniej oglądamy okolice mocowania wahaczy i tylnej belki.

I teraz być może najważniejsze - oceń pracę silnika. Ma pracować równo i jednostajnie, nie może szarpać ani pokasływać. Metaliczne i regularne stukanie może świadczyć o źle wyregulowanych zaworach, głośniejsze i głuche stukanie to prawdopodobnie tłok. Jeśli sprzedawca się zgodzi - wykręć świece, jeśli jest na nich zbyt dużo osadu znaczy to, że auto spala olej. Popatrz na okablowanie zapłonu, czy wszystko jest fabryczne i nie ma tam jakiejś domowej prowizorki.

Podczas jazdy próbnej puść luzem kierownicę na prostej i równej drodze, jeśli auto skręca w którąś stronę samoczynnie może to świadczyć o skrzywionej feldze lub wadzie zawieszenia. Nic w samochodzie podczas jazdy nie powinno stukać i piszczeć ani kłapać.

Pamiętaj, że sztuka kupowania dobrego używanego samochodu to przede wszystkim wycena i przewidywanie przyszłych wydatków. Targuj się w sposób zdecydowany, lecz pamiętaj że cudów nie można wymagać od kilkunastoletniego auta. Jako argumentów podczas zbijania ceny użyj zaobserwowanych wad, które przecież musisz naprawić, więc możesz pomniejszyć kwotę o rozsądną cenę napraw.

Jeśli nie znasz się na samochodach i nie odróżniasz wlewu oleju od gniazda świecy to pozostaw ocenę specjalistom, pojedź na stację kontroli pojazdów(byle nie tę poleconą przez właściciela, gdzie ma kolegę) i wrzuć samochód na rampę. Taki test będzie kosztował się sto parę złotych, ale specjaliści pomogą ocenić stan pojazdu. Oczywiście nie z każdym samochodem tak postępujemy, tylko z konkretnym który jest już poważnym wyborem.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 30 listopada 2010

Instalacja gazowa nie dla bogaczy?

Instalacja gazowa nie dla bogaczy?

Autorem artykułu jest Łukasz Tetryński



Montaż instalacji gazowej przede wszystkim powoduję obniżenie kosztów podróży. To główny powód dla którego zastanawiamy się nad autogazem

To również główny powód przez który powstało błędne przeświadczenie, że jeśli coś jest tańsze to znaczy, że gorsze. Ludzie posiadający ogromne majątki pozostają przy tradycyjnym napędzaniu swojego auta mając przekonanie, że są lepsi ponieważ, nie oszczędzają na jeździe. Jak jest w rzeczywistości?

Rzeczywistość jest jednoznaczna. Po pierwsze jeśli możemy na czymś zaoszczędzić to nie ważne jest jaki posiadamy status społeczny, nie biorąc tego pod uwagę, stajemy się snobami, którzy wyrzucają pieniądze w błoto bo je posiadają. Płacąc więcej ciągle odnosimy mylne wrażenie, że dostajemy więcej. Okazuje się, że instalacja gazowa wcale nie jest gorsza, nie wpływa na większe zużytkowanie silnika. Co w związku z tym? A to, że mając auto na gaz wcale nie jesteśmy gorsi tylko po prostu płacimy dużo mniej za to samo co inni. Z tego wniosek, że to bogaci uznający i powielający przekonania o swojej wyższości nad „biednymi” z gazem ośmieszają się przy faktach i wiedzy jaką posiadają prawdziwi użytkownicy LPG.

Nieważne jak dużo masz pieniędzy możesz zmniejszyć wydatki nie tracąc na jakości tego co otrzymujesz. Jeśli kogoś zadowala samo wydawanie pieniędzy, czuje się przez to lepszy to po prostu staję się próżny i ośmiesza się wśród innych. Jeśli ktoś mimo wszystko decyduje się na tradycyjne paliwo to niech przynajmniej nie krytykuje innych, którzy zdecydowali się zaoszczędzić traktując ich jak „gorszych” od siebie. Bądźmy mądrzejsi, to właśnie rozsądne, inteligentne decyzje tworzą z nas wartościowych ludzi. Niepotrzebne gesty, emanowanie pieniędzmi ukazuje jedynie ograniczenie takiej osoby i brak stosownej wiedzy.

Mam nadzieje, że teraz kierowcy z samochodami na gaz będą postrzegani w lepszym świetle, a przynajmniej na równi z tradycjonalistami. Warto jednak brać pod uwagę różne zmiany. Tam spotkałem osoby, które pomogły mi dojść do wniosków, które teraz szerzę wśród innych.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Myjnie samochodowe, wady i zalety

Tradycyjne mycie samochodów powoli odchodzi w zapomnienie. Myjnie automatyczne, myjki ciśnieniowe i bezdotykowe cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie rośnie ilość punktów w których można skorzystać z tego typu usług.

W niniejszym artykule chciałbym skupić się na rodzaju myjni i myjek, wadach i zaletach oraz zasadzie ich działania.

Do tej pory najczęściej spotykaliśmy się z myjniami automatycznymi. Podstawowym rodzajem takiej myjni jest myjnia tunelowa. Składa się ona z ramy wjazdowej i pasa transmisyjnego. Kierowca wjeżdża do takiej myjni zatrzymując pojazd na pasie transmisyjnym, od tego momentu wszystko dzieje się automatycznie. Pas transmisyjny przesuwa samochód wzdłuż tunelu wyposażonego w moduły szczotkowe, bramki chemiczne, płuczące oraz suszarki. Myjnia tego typu jest w stanie umyć od 50 do 100 samochodów w ciągu jednej godziny. Jakość czyszczenia jest jednak rzeczą dyskusyjną. Wszystko zależy od zastosowanych szczotek (ich wykonania) z gąbki, lub innego materiału. Myjnie tego typu mogą także naruszać delikatną strukturę lakieru.

Innym rodzajem myjni automatycznych są myjnie portalowe. Najczęściej spotykamy ten rodzaj myjni przy stacjach paliw. Posiada ona formę bramy która porusza się wzdłuż zaparkowanego pojazdu. Na konstrukcji takiej bramy znajdują się szczotki, suszarka oraz systemy nanoszenia środków myjących i konserwujących, a także szereg opcji dodatkowych. Myjnie tego typu mogą umyć do 16 samochodów w czasie jednej godziny. Atutami myjni automatycznych są bez wątpienia komfort użytkowania oraz mnogość programów do wyboru. Od zwykłego mycia po cały proces z użyciem piany aktywnej i myciem podwozia oraz nałożeniu wosku na karoserię.

Myjnie bezdotykowe to coraz popularniejszy sposób na czyszczenie pojazdów. Jest to po prostu odpowiednio przystosowana do mycia pojazdów na zewnątrz stacja myjąca. Wyposażona jest ona w myjki ciśnieniowe, wraz z środkami konserwującymi, nabłyszczającymi i detergentami. Obsługiwana jest ona przez właściciela pojazdu. Zalet myjni bezdotykowych możemy wymienić kilka. Przede wszystkim jest tańsza, a także nie ma potrzeby umawiania się bo działają one z reguły przez całą dobę Myjnia bezdotykowa jest dokładniejsza (zależnie od naszych umiejętności) , jak również mniej szkodliwa dla samochodu.

Kupujemy używany samochód

W dalszym ciągu posiadanie samochodu świadczy o statusie społecznym. Dowodem tego jest ciągle rosnąca liczba aut jeżdżących po zarówno polskich jak i światowych drogach.

Jak się jednak okazuje duży procent z tych samochodów (w Polsce z pewnością) stanowią samochody, które miały już nie jednego właściciela, czyli samochody używane.

Dla wielu osób samochody nowe są po prostu zbyt drogie. Zanim jednak zakupimy taki samochód musimy pamiętać, aby kierować się zdrowym rozsądkiem a nie chwilowym ‘’zauroczeniem’’. Ważne jest również dokładne obejrzenie auta przed jego zakupem. Lepiej nie kupować w ciemno. Miejscem gdzie możemy spotkać bardzo dużo różnorakich ofert takowego rodzaju jest Internet. Ogłoszenia motoryzacyjne zamieszczane są na przeróżnych portalach i na stronach internetowych. Mogą one dotyczyć zarówno ofert z naszego kraju, ale również takich z innych państw.

Najpopularniejszym rynkiem jest rynek niemiecki. Z tego kraju przyjeżdża do Polski najwięcej samochodów używanych. Jeżeli ktoś chce pominąć pośrednika może sam udać się do naszych zachodnich sąsiadów w celu nabycia upragnionego samochodu. Możemy również korzystając z ogłoszeń zamieszczonych w sieci zarezerwować sobie taki samochód po to by nikt nas nie ubiegł. Jednak w takim przypadku należy uważać na nieuczciwych ogłoszeniodawców oferujących samochody w niezwykle atrakcyjnych cenach. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to oszustwo mające na celu wyłudzenie zaliczki. Na miejscu okazuje się, że niema żadnego auta a sprzedawca przepadł bez śladu.

Jak wybierać opony zimowe

Wielkimi krokami zbliża się zima. Dni stają się coraz krótsze, zmrok zapada coraz szybciej. Opady deszczu, niebawem również opady śniegu zmienią między innymi warunki, w jakich przyjdzie nam poruszać się po drogach. Nie warto więc czekać na ostatnią chwilę i odpowiednio wcześniej przygotować opony w aucie do zbliżającej się zimy.


Decydując się na zakup opon zimowych powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Liczba przejeżdżanych kilometrów naszym autem jest dość kluczowa wobec wyboru opon.

Jeżeli podróżujemy mało, nie przemierzamy kraju w podróżach służbowych czy nie wybieramy się na narty do jednego ze znanych kurortów zimowych to śmiało możemy zdecydować się na używane opony zimowe. Zakłady wulkanizacyjne prowadzą tego typu sprzedaż, wybierając używane opony zimowe zwróćmy uwagę na kilka kwestii. Nie powinny być one starsze niż 3 lata. Opony, których rok produkcji przekracza owe trzy lata nie nadają się już do użytkowania, tracą większość swoich właściwości, które odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Opony takie mogą sprawić, iż auto nie będzie w stanie „trzymać się” drogi w sytuacji, kiedy jezdnia będzie oblodzona.

W przypadku, gdy samochodem poruszamy się codziennie, dobrym wyborem będzie zakup opon nowych. Na rynku mamy całą gamę produktów, największych firm „oponiarskich”. Continetal, Yokohama czy Pirelli to wiodące marki. Opony zimowe tych producentów to gwarancja dobrego jakościowo produktu.

Wybierając opony sprawdzajmy przede wszystkim indeks prędkości, co jest naturalne, by opony mogły pasować do naszego auta. Dlatego przed zakupem opon sprawdźmy dokładnie w dokumentach, jakie powinniśmy posiadać opony w naszym samochodzie, w innym wypadku podczas rutynowej policyjnej kontroli możemy mieć z tego tytułu problemy.

Używane felgi - kupować czy nie

Felgi z drugiej ręki są przynajmniej o połowę tańsze od nowych, ale zakup taki wiąże się z dużym ryzykiem.  Możemy trafić na egzemplarze uszkodzone albo niepasujące do naszego auta.
Wiele używanych obręczy oferowanych na giełdach i wyprzedażach jest uszkodzonych, a kupując w takich miejscach nie możemy ich sprawdzić. Wystarczy, że tylko jedna felga jest zła, by zakup całego kompletu okazał się nieudany. Taką felgę można naprawić, ale tylko przy minimalnych odkształceniach. A gdy mamy do czynienia z rzadkim modelem obręczy, zakup pojedynczej sztuki może być niemożliwy i pozostałe felgi też trzeba będzie wyrzucić.
Wielu kupujących w celu sprawdzenia stanu felgi stosuje test polegający na toczeniu jej po gładkiej powierzchni i obserwowaniu, czy jest prosta. Nie wszystkie uszkodzenia można wykryć w ten sposób. Jeżeli koło pochodzi z samochodu, który miał dachowanie, cały obrys felgi może być prosty, a wykrzywiona będzie jej część centralna. Jedynym miarodajnym testem jest sprawdzenie obręczy na wyważarce. Tylko w ten sposób można wykluczyć odkształcenia i zwichrowania.
Istnieją firmy, które specjalizują się w sprzedaży używanych alufelg. Spotkamy tam wyższe ceny niż u handlarzy na giełdzie, ale towar można uznać za sprawdzony. Dodatkowo w takich miejscach najczęściej jest oferowany też montaż, w efekcie czego mamy pewność że wyjedziemy z danego serwisu na pasujących kołach.
O przydatności danej felgi do naszego samochodu decyduje kilka wielkości i nie powinniśmy polegać tylko na zapewnieniach handlarza, że wszystko będzie pasowało. Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie jakie parametry musi mieć felga, której szukamy. Najważniejsze są: średnica i szerokość obręczy, rozstaw śrub, średnica otworu centralnego i odsadzenie. Tylko bogatsi o wiedzę o tych wielkościach, możemy przystąpić do poszukiwania felg aluminiowych do swojego samochodu.